Tatuerade läppar av Solvår Hegge.

2011-09-27

Permanent Make Up på TV 8

2011-09-28

Tatuerade läppar av Solvår Hegge.

2011-09-27

Permanent Make Up på TV 8

2011-09-28
Show all

Första kunden i ny stråteknik.

Det var dags för mig att ta mig an min första kund på den nya stråtekniken som jag lär mig här på kursen. Kunden var ingen mindre än lärarens egna kusin, så god förhoppning om att jag skulle fixa till det fint måste de haft.

Hennes egna bryn var väldigt osymetriska och det vänstra brynet betydligt högre än det högra + att de växte i olika riktningar. Vilket inte alls är ovanligt.

blank

blank

Startar behandligen med att  måla upp nya ögonbryn inom rimliga ramar för att jämna till de och få de symetriska.

Sen är det bara att följa markeringen och absolut inte göra några som helst fel! Hur lätt som helst 😉

För på denna stråteknik så tatueras endast hårstrån in för att få det mest naturliga resultatet du kan komma. Tittar man bara på slutresultatet så kan man inte ens ana att det är tatuerade ögonbryn om man inte vet om det. Så himla naturligt! Supersnyggt blir det!

Så det gäller att ha full koncentration vid behandlingen och jag får här hjälp utan Solvårs kompanjon Bettina som är superduktig på just denna stråteknik.

blank

blank

blank

Resultatet blev super och kunden var väldigt nöjd när hon gick därifrån. Se vilket lyft hon fick på det vänstra ögonbrynet.

Jag blev väldigt nöjd med resultatet! 🙂

Facebookredditpinterestlinkedintumblrmail

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

tre × 2 =